2019 Competition Results

The DPI and Print Leagues are run over 4 competitions during each year, two open and two on specific subjects, and points are awarded as follows :-      
                           
1st Place = 10 Points                        
2nd Place = 7 Points                        
3rd Place = 5 Points                        
Highly Commended = 3 Points - (Maximum of two per competition)                
Commended = 2 Points - (Maximum of three per competition)                  
                           
We also run several stand-alone competitions - these attract trophies, but do not count towards the League points.  2014 to 2018 League Tables can be found in the Members' Only section of the website.  Please let us know if you have any questions.
                           
NOTE: Whilst we endeavour to keep the limits as set, some judges do award more C's and HC's (or less) than stated above. If they do this, then this is their choice and the results stand as judged.    
                           
K.D.P.S. League Tables 2019                      
Print League Novice Section             Digital League Novice Section            
Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Total   Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Total
Chris O'Hara       15 15   Sharon Heritage 2 9 5 10 17 43
Amanda Punter       7 7   Chris O'Hara 13 3 10 5 5 36
              Andrew Wainwright   15 7 13   35
              Maria Craig 12 2 9     23
              Sally Angell   3   2 2 7
              Amanda Punter       4 3 7
                           
                           
                           
                           
                           
                           
Print League Intermediate Section             Digital League Intermediate Section            
Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Total   Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Total
Marc Edwards 22 2 22 7 53   John Ruegg   12 12 6 12 42
Yvonne Head   19   7 26   Steve Nurthen 5   3 10 9 27
Hadrian Moss 2   5 12 19   Yvonne Head 10 2 9     21
Marie Phillips 3 8   6 17   Marie Phillips   10   5 5 20
Rina Asbrey 3 2 2   7   Marc Edwards 2 4 5 2 3 16
Chris  Cooper     5   5   Hadrian Moss   3 2 7 3 15
Susan Butler 4       4   Robert Tomczuk 9         9
Neil Humphrey   3     3   Rina Asbrey 6     2   8
              Dennis Bowden 2 3     3 8
              Michael Hill     3   5 8
              Chris  Cooper       2   2
                           
                           
                           
Print League Advanced Section             Digital League Advanced Section            
Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Total   Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Total
John Woods   17 12 17 46   Anne Bradley 13 3 10 9   35
Anne Bradley 15 7 10 7 39   Graham Lenton 7   6 10 8 31
Danielle Bowen 12       12   Sally Bird   3 9 5 10 27
Ann Dickson (LRPS)     12   12   John Woods 2 7 7 8 2 26
Sarah  Frankham 2 2     4   Andy Brown 7 10 2     19
 Jennifer Campbell   3     3   Nigel Betteridge   5   2 3 10
              Ann Dickson (LRPS)   5     4 9
              Jennifer Campbell         7 7
              Sarah  Frankham   2       2
                           
                           
                           
                           
                           
                           
                           
                           
                           
Print League Elite Section             Digital League Elite Section            
Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Total   Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Total
Trevor McHugh 20 4 21 22 67   Nick Carter 10 12 17 17 12 68
Nick Carter   8 11   19   Trevor McHugh 3 10 5 3   21
Suzanne Bowen 2 10 2   14   Suzanne Bowen 9 2 2 8   21
Michael Innes 10     3 13   Lesley Line 7 3 3     13
Lesley Line   10     10   Bob Brind-Surch         10 10
Duncan Webster   5     5   Duncan Webster 5         5
              Michael Innes   5       5